BAŞA DÖN

Hem çalışmak hem közde mısır yemek ister misiniz?

Zaman zaman Erk Bahçe'ye çıkıyor, yemeğimizi ızgarada yiyor, bazen odun ateşi ile kendine gelmiş semaverde çay yudumluyor, bazende mısır közleyip afiyetle yiyoruz.

Yemeyi seviyor, web uygulamaları geliştirmekten zevk alıyor, en az 3 yıllık deneyimim ile hem klasik ASP hem ASP.NET uygulamaları geliştirebilirim diyorsanız, neden Erkyazılım İK sayfasına uğrayıp bir CV bırakmıyorsunuz? (daha daha ne gibi özellikler arıyorsunuz diyenler, yazı sonundaki notlara bir göz atabilirler)

Öncelikle kişiliğinize,

- Kendine güvenen aynı zamanda mütevazi,
- Çalışkan, pratik, sorumluluk sahibi,
- Yeniliklere açık ve araştırıcı,
- Sigara kullanmayan,

sonra teknik bilginize önem veriyoruz;

- Sosyal medyayı aktif kullanan, Twitter ve tercihen FriendFeed kullanıcısı olan,
- ASP, HTML, dHTML, CSS, XML, AJAX, JavaScript vb. web teknolojilerini çok iyi bilen
- IIS iyi bilen (Tercihen IIS 7.0 ve IIS 7.5)
- Veritabanı tasarımı konusunda deneyimli, MS SQL server ile uğraşmış,
- Tercihen ASP.NET ve SQL kullanarak portal geliştirmiş,
- Minimum 3 yıl web programlama tecrübesine sahip,
- Erkek adaylar için askerliğini yapmış.


( Çalışma yeri Küçük Çamlıca ofisi olacaktır.)


22. Yüzyıl ve Türk Hava Yolları

21.yüzyıl değil 22. yüzyılın vizyonunu çizen özellikle internette atılım yaptığını ifade eden bir kuruma yakışmayan bir uygulama hakkında derdimi THY'daki yetkililere (4.cüsüyle görüşmek istemedim) anlatamadım.

Sık sık uçakla seyahat ediyorum, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı. Bütün biletlerimi internetten alıyor, check-in'leri bile internetten yaptırıyorum. Sağolsun bazı havayolları e-bilet'i direkt maille gönderiyor. Olası mail gelmedi veya gelen maili kaybettiğimde tekrar bu uçuşla ilgili bilgileri e-bilet formatında ulaşmak istiyorum.

İstek: Bir müşterinin daha önceki uçuşlarına ulaşması ve istediği anda e-dekont, e-bilet şeklinde döküm alabilmesi, istediği maile gönderilmesini talep etmesi.

Sonuç: Malesef 22.yüzyılın THY'isinde böyle bir uygulama yok. Olması için ısrar ettim ve ilgili Call Center yetkilisine böyle bir isteğimi ilgili birime iletir misiniz, dediğimde bile aldığım cevap bir öncekinden daha vahim, bu isteğinizi not alamayız tekrar xxx numaralı telefonu arayıp müşteri ilişkilerine ilgili sorununuzu iletin.

Eminimki 22.yüzyılın uygulamalarını planlayan bir THY, online işlemler çağında bu kadar basit bir olayı hızlıca devreye alacaktır.

NOT: Bu arada Miles-Smiles üyesiyim, ilgili ekranda daha önceki uçuşlarımı ve kazandığım puanları görüyorum. Tek eksik ilgili uçuşun detay bilgileri...


TSE Uzman Veritabanı - Personel Seçme Uygulaması

TSE Uzman veritabanı uygulaması, TSE'nin değişik iş kollarında bilgi ve tecrübesi bulunan insan kaynaklarına ulaşma platformudur. Aynı zamanda TSE insan kaynakları biriminin personel alım işlemlerini yaptığı platformdur. Uygulama klasik iş arama sitelerinin çoğu özelliklerinin taşımakla birlikte TSE'nin özel ihtiyaçlarını (Başvuru anında özel dinamik formlar oluşturarak adaylardan bilgi toplama vb.) da karşılamaktadır.

TSE insan kaynaklarının da personel alım duyurusunun resmi gazeteden yayınlanmasından itibaren ilanın sitede yayınlanması, ilanlara uygun kriterlerde (KPSS, YDS, ÖMMS vb sınav puanları, adayların NVİ bilgilerine erişim) başvuru kabul edilmesi, başvurunun tüm aşamalarından yönetici ve adayların bilgilendirilmesi, mülakata hak kazanan adayların seçilmesi ve site üzerinden duyurulması imkanlarını sağlar.

Platform adayların kendilerini en iyi bir şekilde TSE'ye ifade edebilme kolaylığını sağlamaktadır. Adaylar adım adım profesyonel bir özgeçmiş hazırlayabilirler. Bu özgeçmişleri e-posta yolu ile ya da PDF çıktısı alarak başka bir adrese gönderebilirler. Varolan klasik özgeçmişlerini, sağlık raporlarını, diploma vb. dokümanlarını yükleyebilirler. Adaylar Facebook ve LinkedIn hesapları ile de uygulamaya giriş yapabilirler. LinkedIn'deki referanslarını TSE Uzman veritabanındaki hesaplarına aktarabilirler.

TSE, uygulamamızı kullanarak 2 kez 5 farklı ilan ile personel alımı yaptı. Bu ilanlardan 3'ü engelli personel alımı idi. Uygulamamız sürekli (%100) çalışır durumda kaldı. Bu süre içinde 20 binden fazla üye kayıt oldu, 20 binden fazla öz geçmiş oluşturuldu, 20 binden fazla dosya upload edildi ki bu dosyaların yaklaşık boyutu 14 GB civarındadır ve 10 binden fazla başvuru oldu. Uygulamamız sayesinde bizzat Ankara'ya giderek başvuru yapma zorunluluğu ortadan kalktı. Binlerce kağıt tasarrufu sağlandı. Adil bir seçim işlemi TSE insan kaynakları ekibi tarafından sürekli kontrol edildi.

Uygulama geliştirme sürecindeki desktelerinden dolayı TSE Bilgi-İşlem daire başkanlığı ve TSE İnsan kaynakları daire başkanlığı çalışanlarına da teşekkür ederiz.


Sirali.yor.uz :: Net'te neler oluyor?

Dreamventure.biz yatırımı ve Erkyazılım ekibinin katkılarıyla, web istatistik toplama servisi Sirali.yor.uz yayın hayatına başladı.

Bizi takip edenlerler, Belediyeden.com ile istatistik toplama servisinin ilk meyvelerini tatmışlardı. Şimdi, Sirali.yor.uz ile bu servisi bir adım öteye taşıyıp kategorize edilmiş bir şekilde 100 lerce Türk sitesini ve bunlara ait temel istatistikleri sunuyoruz.

Önümüzdeki günlerde daha da gelişmiş istatistiki verilere hazır olmanızı tavsiye ediyor, alttaki başlıklardaki sıralamalar ile ağzınıza bal çalıyoruz ;)

 


Bir Ziya Hikayesi...

Efendim, bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, uzak diyarlardan geçip, birbirlerini bulmuş ve dünya evini kurmuş iki genç varmış.

Birinin adı Korkud, öbürünün adı Julia imiş. Gel zaman git zaman, bu mutlu gençlerin Volkan isminde bir oğulları olmuş. Volkan büyümüş serpilmiş, ama çok da büyüyemeden, bak demişler sana bir kardeş geliyor, adı da Ziya. Volkan ne zaman gelecek kardeşim diye bekleye dursun,  hikayenin en güzel günlerinden bir gün babası arkadaşını aramış, biz hastanedeyiz bilginiz olsun diye.  Erkenden gözlerini açma hevesinden midir?, uzun süredir beklemekten yorulmasından mıdır? Bilinmez, Ziya bebek sahneye girmiş ve ailenin gözleri daha da parlar olmuş.

Gökten üç elma düşmüş mü onu araştırmak, belki bisorusor.com'a sormak gerekse de görünen o ki onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine...

9 aydır bugünü bekleyen anne bir mutlu, baba daha bir mutlu, abi durumun pek farkında değil (olacak elbet :) ve Ziya bebek capcanlı.

Erkyazılım ailesi olarak küçük Ziya'nın abisiyle beraber öncelikle ailesine, sonra Erkyazılım ailesine hayırlar ve mutluluklar getirmesini dileriz. Tevekkeli, Korkud eylemlerimiz devam edecek diye boşuna demiyormuş :)